Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Dvě výhry v oslabení

(17.1.2022 - Ladislav Sýkora)
Ve 2. divizi jsme dotáhli k vítězství dvě dost netypická utkání. V obou případech jsme nastoupili v menším počtu, než soupeř, ale vzhledem k ratingu hráčů spíše jako favoriti. Proti Soběslavi jsme hráli dokonce v pěti, ale soupeř dal jen šest hráčů, takže výchozí pozice nebyla vzhledem k ratingové převaze na všech šachovnicích tak špatná. Proti Chess clubu Písek to vypadalo zkraje hůř, protože soupeř papírově obsadil všechny šachovnice proti našim šesti hráčům. Do utkání jsme tedy šli s vědomím dvoubodového manka, přičemž tři první šachovnice slibovaly vyrovnané partie. Vzhledem k chybnému nasazení hráčů domácích (čtyři "písmenkoví" hráči v základní sestavě) se nám jedna kontumace nakonec odečetla, ale na to to jsme při utkání nepřišli.
Stručně k průběhu utkání. Proti Soběslavi odvedli svůj dobrý standard hráči na prvních třech deskách a své ratingově slabší soupeře s přehledem porazili. Já na čtvrté desce jsem černými v dámském gambitu odehrál solidní partii až do 28. tahu, kdy jsem přehlédl, že musím vyměnit jeden pár věží. Přehlédnutí bylo bohužel osudné. Naštěstí měl svůj den i Marek Novotný na páté desce a získal rozhodující bod pro nás. Vítězství 4:2 v pěti lidech potěší:-).
Proti Písku jsme až takoví favoriti vzhledem k absencím nebyli, ale výsledkově se to začalo rychle obracet v náš prospěch, když v miniaturce získal první bod Honza Pávek a nedlouho po něm Vojta hejl přidal druhý. Marek Novotný sice neustál zdánlivě vyrovnanou, avšak nejasnou koncovku, ale Prokop Nestával drtivým útokem svého soupeře zmatil a upravil stav na 3:3. Velmi dobře hrající Ondra Fuciman sehrál na první desce proti svému silnému soupeři odvážnou holandskou a partii dotáhnul s přehledem k vítězství. Já jsem si po delší době zkusil Evansův gambit (chci to učit děti, tak proč ne?) a i přes solidní soupeřovu obranu jsem stál stále mírně aktivněji. Ve střední hře se to trochu v ostrých pozicích naklánělo na obě strany, poslední chybu ale udělal soupeř, když neopatrně vrátil ukořistěný materiál. S pěšcem navíc jsem nabídl remízu, která k vítězství stačila. Nakonec se ukázalo, že rozhodující byla už Ondrova výhra - viz výše.
Stav tabulky je takový, že před posledním utkáním máme vše ve svých rukách. V případě výhry, či remízy s Jindřichovým Hradcem budeme v nástavbě bojovat ve skupině o postup. Naopak porážka nás téměř jistě odsune do skupiny o sestup, i když by to bylo jen o skóre. Z toho vyplývá, že bude velmi záhodno nastoupit s tím nejsilnějším, co máme - a pokud možno kompletní.
Ještě krátce ke 3. divizi. Týden po novém roce jsme nastoupili doma proti céčku Jindřichova Hradce a žádné překvapení se nekonalo. Body jsme získali jen já za výhru a kapitán Marcel Fuciman za remízu, na ostatních šachovnicích se projevila zkušenost hostí, kteří ze zahájení vytěžili nějaké pěšce navíc a partii dotáhli do vítězných koncovek. Na ta zahájení se musíme u mládeže více zaměřit.

Šachu zdar!

___
17.01.2022 19:40:41
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one