Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Marný boj o udržení v 1. divizi

(30.3.2014 - Ladislav Sýkora)
V 1. divizi jsme v posledním kole zavítali do Jindřichova Hradce. Snaha byla postavit co nejsilnější sestavu a pokusit se zabojovat o udržení v 1. divizi. Sestup všech tří jihočeských družstev ze 2. ligy znamenal, že z 1. divize letos sestupují 4 celky, takže nic jiného, než výhra nás prakticky nemohlo zachránit. To se bohužel nepodařilo. Prohra 3:5 znamená po jedenácti sezónách sestup do 2. divize.
Přestože jsme nakonec postavili slušnou sestavu, přeci jen byla znát absence dvou hráčů z předních pozic na soupisce. Soupeřům chyběl vpředu jen Štěpán Papáček, takže postavili opravdu silnou soupisku a papírově byli favoriti na všech osmi šachovnicích. Svou převahu nakonec potvrdili a zaslouženě vyhráli.
Jak to bylo na šachovnicích. Na první desce sehrála Jana s naším bývalým hostem Oldou Popelkou velmi divokou partii, kde přihlížejícím vůbec nebylo jasné, kdo vlastně stojí líp. Nakonec z toho byla remíza. Na druhé desce rozehrál velmi nadějně svoji partii Honza Fiala. Tři čtvrtiny partie to vypadalo spíš na výhru, ale pak se něco zvrtlo a Honza přišel o nějaké pěšce a výhodu ztratil a nakonec i partii. Rovněž velmi otevřenou partii sehrál se svým soupeřem Slávek, a i když se zpočátku zdálo, že stojí líp, nakonec byl rád za remízu. Jedinou výhru zařídil Milan na čtvrté desce, kterému asi budeme přezdívat "Terminátor", protože v posledních dvou ročnících má skóre 8/8! Ze zdánlivě vyrovnané pozice přešel do věžové koncovky, kterou ukázkově vyhrál a nedal přitom soupeři vůbec šanci na protihru. Na páté šachovnici sice Andon získal pěšce, ale protože to byl dvojpěšec, žádná velká výhoda z toho nevznikla a partie dospěla do remízy. Já jsem na šesté desce proti sicilské nehrál moc aktivně a soupeř - i když za cenu velké ztráty času - zcela vyrovnal hru a dokonce měl na dámském křídle trochu navrch. Se špatným časem na hodinách mi nabídnul remízu, která asi byla za daných okolností objektivní, ale já ji odmítl, protože jsme už o bod prohrávali a Honza už stál podezřele. Odmítnutí se mi ale vymstilo. Soupeř se mým násilným pokusům o získání převahy ubránil a naopak po taktické přestřelce získal rozhodující materiál.
Na sedmé desce remizoval Tomáš, i když se zdálo, že po většinu partie stál opticky líp, no a na poslední desce Martin ve dvojsečné pozici propásl logický vývin svého černopolného střelce a dostal se do značných pozičních problémů, ze kterých už nevybruslil.
V sobotu prohrálo naše céčko venku se Silonem Sezimovo ústí jen těsně 2:3, když podle slov kapitána to mohlo dopadnout i naopak, ale zkušenost soupeře se přeci jen projevila. Céčko i tak zaslouží pochvalu za bojovný výkon. Dvě výhry a dvě remízy jsou oproti loňské nule krok vpřed a velkým povzbuzením do dalších ročníků.
30.03.2014 19:15:39
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one