Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Na Třeboň jsme nestačili

(5.1.2014 - Ladislav Sýkora)
V posledním utkání základní části 2. divize jsme prohráli doma s TJ Jiskra Třeboň a obsadili jsme poslední místo ve skupině B.
Znamená to, že do nástavbové části o udržení vstoupíme se dvěma prohrami. Naše jediná výhra se Soběslaví se nám bohužel nezapočítá. Leží tedy před námi těžký úkol vytěžit ze tří utkání se soupeři ze skupiny A co možná nejvíce.
Proti Třeboni jsme nenastoupili ve špatné sestavě. Bohužel vůbec se nezadařilo druhé půlce sestavy, která do konečného součtu přidala pouhý půlbod, a to ještě díky blundru Tomášova soupeře, který v naprosto vyhrané pozici se třemi pěšci navíc vlezl dobrovolně do věčného šachu.
Na předních stolech to nedopadlo vůbec špatně, i když zde byli hosté (s výjimkou mého soupeře) mírnými favority. Největším byl asi náš bývalý host FM Štěpán Papáček. Jana ale ukázala, že už hodně šachově vyrostla a svedla s ním vyrovnaný souboj. Bojovala až do koncovky, ale ve věžovce se nakonec rozešli smírně. Dívat se na Janiny výkony je opravdu radost. Nejdivočejší asi byla partie Jardy na druhé desce proti našemu dalšímu bývalému hostu Oldovi Popelkovi. Olda si vytvořil ze zahájení dobrou pozici pro útok na krále a zdálo se, že jím rozhodne. Pak se ale něco v útoku zadrhlo, Jarda získal kvalitu za dva pěšce a když pak donutil soupeře k výměně věže, překulila se převaha na jeho stranu a bylo už jen otázkou techniky dotáhnout partii do výhry. Jarda to zvládnul na jedničku. Bohužel to byla naše jediná výhra. Slávek na třetí desce zremizoval po vyrovnaném průběhu, ale jeho partii jsem moc nesledoval. Já na čtvrté desce jsem zkoušel ve slovanské hledat zajímavá pokračování a partie byla dost bojovná. Nejprve jsem nastavil dámu na braní, po kterém bych se kombinačně dostal do lepšího postavení. Poté jsem obětoval kvalitu za útok na krále, ale pak jsem neuviděl správnou cestu k pokračování, které pravděpodobně spělo k výhře. Nedokázal jsem to ale spočítat a hrát s kvalitou méně v nejasné pozici jsem nechtěl. Tak jsem zremizoval věčným šachem. Počítač doma mi samozřejmě odhalil, že pozice byla skutečně vyhraná. Asi si budu muset příště víc věřit. I tak jsme vytěžili z prvních čtyř šachovnic příjemných 2,5 bodu. Jenže mezitím prohráli své partie Franta na šesté šachovnici, pak Honza Grulo na osmé a nakonec i Honza Gutwirth na páté desce. Ve všech případech to přitom vypadalo po zahájení velmi dobře. Všem se ale podařilo v dobré pozici vyrobit hrubky, které je stály celý bod. Tomáš na sedmé desce vyšel ze zahájení aktivně a jeho útok na krále vypadal přinejmenším dost pěkně. Jenže pak se mu útok zadrhnul a v přibližně už vyrovnané pozici hrubou chybou přišel hned o dva pěšce. Jenže pak zachyboval i soupeř a přišla již zmíněná nečekaná remíza věčným šachem. Musíme si přiznat, že soupeř šel tentokrát důsledněji za vítězstvím a vyhrál zaslouženě.
Výsledky najdete opět v sekci Soutěže družstev/2013/2014.
Jaké budeme mít soupeře si můžete zjistit v odkaze níže.
05.01.2014 11:17:56
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one