Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Rapid ve Veselí nad Moravou 2019

(20.9.2019 - Vladimír Hochmann)
Do Veselí nad Moravou jsme vyrazili již před 5,30 hod. Na místě jsme byli čtvrt hodiny před zahájením turnaje, a tak jsem si dal dvě volné partie s Lukášem Píchou. Neměl jsem s tím žádný problém, takže jsem viděl, že něco není v pořádku, protože Lukáš na předchozím turnaji hrál v daleko lepší formě. Domnívám se, že to byla únava z cesty.
Výsledky jednotlivých hráčů:
V startovním poli 68 hráčů získal Láďa Sýkora jen dva body. Domnívám se, že je to přímý následek psychické únavy, která z pozice řidiče byla větší než u ostatních členů naší výpravy. Partie v kvalitním peletonu hráčů a únavy z cesty, to prostě nejde dohromady a člověk nutně dělá hrubé chyby.
Lukáš Pícha získal 3 body, ale vím, že nebyl ve své kůži, a že měl na lepší umístění.
Já jsem udělal čtyři body a byl jsem se svým výsledkem rovněž nespokojen. Průběh mých partií mohu částečně popsat: V první partii jsem dostal za soupeřku Janu Spěvákovou. Zaskočila mne hned prvním tahem – na C4 mi odpověděla E5 – přiznávám, na to jsem nebyl připravený. Snažil jsem se z toho důstojně vybruslit, což se mi skoro dařilo, ale za cenu časových ztrát. Když jsem zjistil, že soupeřka hraje určitě lépe než já, tak jsem partii vzdal. Dodatečně jsem zjistil, že její ELO je 2107. Ve třetí partii turnaje jsem dostal za soupeřku Vránovou Zdeňku. Její hru jsem viděl po druhé své odehrané partii. Hrála rychle, tvrdě a svého soupeře naprosto zničila. Takže jsem k partii nastupoval s respektem. Bohužel mi způsobila šok opět již v prvním tahu. Na D4 mi odpověděla E5. S tím jsem se po celý život nesetkal. Ale viděl jsem to. To hrál v 1. divizi na Honzu Fialu Martin Janovský a Honza to prohrál. Jejich partii jsem si doma přehrál, takže jsem se dozvěděl, že se to za černého hrát dá. Takže jsem k partii proti pí. Vránové přistupoval opatrně. Podařilo se mi projít zahájením až do koncovky nestejných střelců asi s 3mi pěšáky na každé straně, kterou nikdo ale nemohl vyhrát. Nabídl jsem paní tedy remízu, což ovšem soupeřka nepřijmula, protože na hodinách měla k dobru 3,5 minuty. Takže jsem remízovou partii vzdal. ELO soupeřky bylo1964 bodů. Ostatní partie mi v paměti nezůstaly a 4 body z devíti partií mi stačily na 41 místo (když podle startovní listiny bych měl nárok na 46.místo).
Milan Pouch skončil patnáctý, když podle svého ELA měl být až 26. Tedy umístění výborné. Přitom jsem viděl, mj. dvě jeho partie, které měl vyhrané, z čehož jedna byla prohrána na čas. Určitě by si zasluhoval z těch dvou partií alespoň bod, což by ho posunulo o několik míst nahoru. Milan Pouch skončil patnáctý, když před ním bylo 11 hráčů s ELO vyšším přes 2000 ( většinou 2100 )
Turnaj byl tedy velmi silně obsazený. Vítězem se stal Zwardoň Vojtěch ( ELO 2441 ),před Cagašík Tomáš ( ELO 2214 ) a Hudečkem Tomášem ( ELO 2177 ).

Zamyšlení po turnaji:
výsledek našich hráčů byl silně ovlivněn únavou z daleké cesty. V úvahách jsme dospěli k tomu, že by nebylo od věci na takovýto turnaj jet o den dříve, protože jinak jde o extrémní zatížení. Já sám za sebe musím uvést že obdobně těžké anabáze již ve svém věku nejsem schopen. Po turnaji jsem byl několik dní fyzicky úplně vyřízen. Turnaj je vhodný asi pro mladší hráče – kolem 20ti až čtyřiceti let, ale ne pro mne ( 73 let ) a asi není vhodný ani pro úplně mladé hráče ( to se jen domnívám – s Lukášem Píchou jsem o tom nemluvil ) Můj obdiv patří Láďovi Sýkorovi, který tu dalekou cestu odřídil a díky němuž jsme se mohli tohoto turnaje zúčastnit. To byl také hlavní motiv naší cesty: - účast na turnaji v partnerském městě.


Vladimír Hochmann
___
___
20.09.2019 19:52:08
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one