Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Smolný vstup do 1. divize

(10.10.2013 - Ladislav Sýkora, Miloslav Mařík)
Úvodní utkání 1. jihočeské divize družstev proti Spartaku S. Ústí nám hrubě nevyšlo. Přestože jsme doma hostili družstvo s daleko nejnižším průměrným ratingem, utrpěli jsme porážku 3,5 : 4,5, která nás možná ještě bude hodně mrzet. Na druhou stranu by to mohlo být pro nás včasné upozornění, abychom k této (pro nás nejprestižnější) soutěži začali přistupovat odpovědněji.
Tady jsou postřehy kapitána:
Sestava, ve které jsme nastoupili, nepatřila k té nejsilnější. Převahu jsme měli na druhé, třetí, a na posledních dvou šachovnicích. Ale je začátek sezóny, a tak se na šachovnici může stát téměř cokoliv. Na první šachovnici rozehrál Jana jakousi podivnou variantu dámského gambitu, na druhé to tak trochu připomínalo otevřenou španělskou, na třetí se hrála skandinávská se Sg4 za černé a na čtvrté něco hodně podobné královské indické. Zbytek jsem nesledoval. Když jsem asi po hodině obcházel jednotlivé šachovnice, tak nebyl důvod k nespokojenosti. Všude to bylo buď rovné nebo lepší pro naše hráče. Pak ale přišla pohroma. První vzdal Franta Samec. Důvod jsem neviděl, ale patrně něco nastavil. Následoval jej Honza Gutwirth. Ten si podle všeho nechal chytit dámu To nebyl příliš povzbudivý začátek. Tomáš Tichý na předposlední šachovnici přešel z útoku do spíše prohrané koncovky a Andon Petkov se na čtvrté šachovnici neodhodlal k pěšcovému průlomu na královském křídle. A je obecné známo, že pokud černý nevyhraje královskou indickou na královském křídle, tak ji prohraje na křídle dámském. Já pak v strategicky vyhrané pozici udělal chybu a přešel do rovné pozice. V té se ale soupeř zalekl spíše imaginárních hrozeb a odevzdal pěšce za přechod do věžové koncovky. Obdobně se vyvíjela situace i u Honzy Fialy. Ten se také s pěšcem více postupně sunul do koncovky. Na poslední šachovnici mezi tím Martin přijal remízu a Jana statečně vzdorovala útoku soupeře. Já odtahal 40 tahů spíše technické koncovky, když jsem správný plán našel až na druhý pokus a soupeř se vzdal. Tomáš dosáhl remízy a Honza tahal technickou věžovku. Andonův soupeř prorazil na dámském křídle a jeho pěšci spěchaly do dámy. Jana pak odrazila útok a začala pomýšlet na výhru. To se jí nepodařilo, když zápletka skončila koncovkou nestejnobarevných střelců. Hoza pak dovedl svojí koncovku do výhry.
Na závěr ještě jedna dobrá zpráva - naše mládežnické céčko hezky zabojovalo a po roce opět dokázalo zvítězit, když doma porazilo céčko Bechyně 3 : 2. Pro děti je to povzbuzení do dalších utkání a možná to přispěje k jejich zvýšenému úsilí při tréninku.
10.10.2013 20:18:30
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one