Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Táborská věž opět s účastí veseláků

(29.12.2013 - Ladislav Sýkora)
V pátek 27.12. 2013 – tradičně den po vánocích – proběhl v táborském hotelu Dvořák už 56. ročník turnaje v rapid šachu – Táborská věž.
Z Veselí vyjela čtyřčlenná skupina ve složení Ladislav Sýkora, Milan Pouch, František Liška a Jirka Blažek (host ze Sokola Tábor). Ze Želče vyrazili sourozenci Tereza a Radek Šímovi v doprovodu své maminky. A z Třeboně vyrazil další hráč ŠK Veselí – Aleš Papáček se svým otcem Štěpánem z Jiskry Třeboň – bývalým hostem našeho ŠK.
No a jak jsme si vedli?
Nejmladšímu Aleši se na turnaji podařil začátek a konec, kdy porazil dva hráče se 3. VT, takže i když bez medaile, může být aspoň trochu spokojený. František jako šestý nasazený zahrál opět solidně a prohrál jedinou partii s nasazenou dvojkou a celkovým vítězem Honzou Rybínem. S ostatními nasazenými hráči sváděl vyrovnané boje a nasazenou trojku dokonce porazil. Celkově skončil čtvrtý a ve své věkové kategorii bral stříbro za Aničkou Tůmovou. Tereza se ziskem 3,5 bodu skončila jako třináctá nasazená na celkově 13. místě (že by šťastné číslo?). Tentokrát se příliš nevedlo Radkovi, který za šachovnicí vyhrál jen jednu partii a skončil předposlední.
V kategorii OPEN byl Štěpán nasazen jako jednička a svůj post téměř obhájil, když se šesti body skončil druhý za vítězným Vybíralem z QCC ČB jen díky pomocnému hodnocení. Jirka jako pátý nasazený skončil osmý. Tradičně výborný výkon podal vloni nejlepší hráč do ELO 1900 Milan. Letos získal ještě o půl bodu víc a se 4,5 bodu se vyšvihl na 13. příčku. Obdivuhodný je ovšem výkon, na který hrál podle síly soupeřů – 2173! Všech jeho sedm soupeřů stálo ve startovní listině podstatně výš, a přesto Milan prohrál pouze s FM Lacinou.

Já jsem se oproti nasazení trochu propadnul na celkové 38. místo. S výsledky partií mohu být spokojen asi tak napůl, protože ratingově slabší hráče jsem porážel, zatímco se silnějšími hráči jsem - s výjimkou jediné partie - vše prohrával dost hrubými chybami. Přesto si odnáším z turnaje pěkný zážitek v podobě partie z 2. kola, kdy mi los přisoudil Jirku. I přes velký výkonnostní rozdíl se mi s ním dařilo dlouho držet jakž takž solidní hru. Jirka pak přeci jen uplatnil své umění a získal pěšce i opticky lepší pozici. Ale mně se na závěr podařilo v již zdánlivě ztracené pozici nalézt velmi pěkný a nečekaný obrat, po kterém Jirka přistoupil na remízu. Spokojen jsem hodně s tím, jak se mi proti Jirkově sicilské obraně dařila souhra figur a hlavně, jak se mi podařilo rozehrát mého jezdce, který byl soupeřem v jednu chvíli zatlačen až na pole a1! Kam až se jezdec z tohoto pole dostal, je vidět na diagramu 1.
Diagram 1
Diagram 1

Diagram 1

Škoda, že si nevzpomenu na celý průběh partie, zejména řádění bílého jezdce by stálo za přehrání – jeho nečekané skoky stále držely partii hratelnou, i když se Jirkovi podařilo ukořistit pěšce navíc a vyrobit si tři spojené volné pěšce. Kouzelné je, že při pohledu na šachovnici je vlastně trochu záhada, jak se tam ten jezdec z pole a1 vůbec dostal. Milovníci umění by si možná posteskli, že nelze dokončit koníkův běh napříč šachovnicí až na pole h8! Ale je zřejmé, že se musí něco dělat se spojenými třemi volnými pěšci černého, takže snad příště. V partii tedy přišlo nezbytné 1. Jxg5, na což černý odpověděl 1. … f4 (viz diagram 2).
Diagram 2
Diagram 2.jpg
Takhle si to asi černý představoval. Zdá se, že postupu černých pěšců lze jen stěží zabránit. Bílý ovšem vytáhnul z rukávu onen překvapivý tah. Dopřeji vám trochu zábavy a hned vám jej neprozradím – zkuste si vyřešit diagram. Pokud jste řešení našli, klikněte na odkaz níže, kde se dovíte, jak to pokračovalo v partii.

Na závěr dodávám, že to až na trochu větší teplo v sále byl opět příjemný turnaj, kde se potkala spousta kamarádů mezi dospělými i dětmi.

Na stránkách pořadatelů najdete odkaz nejen na výsledky, ale i na fotogalerii kterou pořídil účastník turnaje pan Josef Petr.
29.12.2013 19:46:25
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one