Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

V 1. divizi nejtěsnější prohra s favoritem

(10.11.2013 - Ladislav Sýkora)
Ve třetím kole 1. divize družstev JŠS jsme přivítali jednoho z favoritů soutěže béčko Sokola Tábor. Hosté s výrazně silnější soupiskou byli jasným favoritem. V utkání byli dokonce papírovými favority na všech osmi šachovnicích, přestože jim – stejně jako nám – nastoupili jen čtyři hráči ze základu! Z tohoto pohledu je vlastně prohra 3,5 : 4,5 slušný výsledek. Ale i tak porážka mrzí, protože k remíze, nebo dokonce k výhře chybělo opravdu málo.
Neuvědomuji si, která partie skončila první, ale dost záhy bylo hotovo na třetí a šesté desce. Na šesté desce hrál Vláďa svou oblíbenou skandinávskou a soupeř zřejmě udělal nějakou hrubku, protože ještě chvíli před vzdáním to na nějakou rychlou výhru nevypadalo, i když Vláďova pozice nebyla špatná. Naopak Slávek, který bílými hrál proti sicilské, se zavřenou variantou neuspěl. Poté zremizoval svou partii Honza na sedmé šachovnici. Průběh jsem zachytil jen letmo, ale zdálo se mi, že Honza stál celou dobu dobře. Bohužel na poslední šachovnici Franta (také v zavřené sicilské), který si vybudoval velmi nadějnou pozici, přehlédnul figuru a bylo po partii. Po čtyřech partiích to bylo 1,5 : 2,5. Jednobodové vedení už hosté udrželi až do konce. Andon sice na čtvrté desce prohrál, přestože ze zahájení vyšel s rovnou hrou, ale na ostatních deskách se bojovalo až do konce. Jarda stál po většinu partie v sicilské lépe, nenašel však recept na zlomení soupeřovy obrany. Po zajímavém průběhu byl nakonec soupeř nucen remizovat věčným šachem. Také já jsem stál po většinu partie lépe. Soupeř se v Pircově obraně nedostal k žádným hrozbám a vzhledem k horší pěšcové struktuře jsem doufal, že se mi jej podaří zlomit. Bohužel jsem se neodhodlal zahrát a4, které šlo asi čtyřikrát, a vždy by značně pocuchalo soupeřovu obranu. V koncovce jsem sice vytěžil pěšce navíc, ale soupeř zahrál velmi přesně a zablokoval králem mého pěšce navíc. Neskočil mi ani na nastražený špek v podobě smrtelně jedovatého pěšce. Takže remíza. Tím jsme už bohužel prohráli utkání, neboť soupeř se dostal do vedení 4,5 : 2,5. Pěkná výhra Jany na první desce (v jednu chvíli prý dokonce visel ve vzduchu mat proměnou pěšce v jezdce!) už jen zkorigovala na konečných 3,5 : 4,5. Svou kůži jsme nedali zadarmo a soupeř si určitě po utkání oddechnul úlevou. No tak tedy příště!
10.11.2013 19:16:10
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one