Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

V Krumlově jsme favorita nepřekvapili

(24.11.2013 - Ladislav Sýkora)
Na půdě horkého favorita 1. divize ŠK Český Krumlov jsme dnes skutečně nepřekvapili, i když k tomu zase nebylo až tak daleko, jak ukazuje výsledek 6:2 ve prospěch domácích.
Papírově byli domácí favoritem na všech šachovnicích, když průměrný rozdíl v ratingu byl víc, než 100 bodů v jejich prospěch. Oběma družstvům chyběli tři hráči základní sestavy.
Zápas jsme rozhodně nehodlali "odchodit" a na většině šachovnic se urputně bojovalo.
Jako první skončil po necelé hodině svou partii Franta, který přehlédl kvalitu a dostal se do velkých potíží při obraně vlastního krále. Všechny další partie trvaly přes tři hodiny. Průběžně jsem se asi třikrát prošel po sále a nevypadalo to k mému překvapení vůbec špatně. Postavení Jany bylo na rychlé hodnocení dost komplikované, ale nezdálo se mi, že by stála špatně. Honza Fiala postupně přecházel do věžové koncovky a zdálo se, že bude mít lepšího krále. Slávek stál celou dobu na remízu. Stejně tak náš host Pavel Kříha, i když tam bych také spíš vsázel na něj, než na soupeře. Na páté desce stál překvapivě velmi dobře Andon (rozdíl v ELO bodech přes 220 bodů!). Kromě Franty jsem tak asi stál nejhůře já, když jsem se po pár nepřesnostech v zahájení nechtěl zakopat v obraně a radši jsem dal figuru za dva pěšce. Nějak jsem doufal, že soupeř nebude chtít rošovat do rozbitého křídla, a tím se mi naskytne možnost tlačit na jeho krále v centru. Objektivně to ale nebyla správná volba a doma mi to počítač jasně potvrdil. No a na poslední desce stál mladík Tomáš proti ještě mladšímu soupeři opět velmi dobře. Tam jsem dokonce počítal s výhrou našeho borce.
No ale skutečnost nakonec byla zcela jiná. Zkušenosti a síla soupeřů se na většině šachovnic nakonec projevila. Jana (čerstvá obhájkyně titulu mistryně ČR do 18 let!) byla zřejmě z náročného turnaje unavena a svému soupeři podlehla. V krátkém sledu po sobě dali za remízu své partie Slávek a Pavel na třetí a čtvrté desce. Stav tedy byl 3:1 pro domácí. Můj soupeř se naštěstí pro mne nakonec neodhodlal pro rošádu a tím mi dal šanci zkusit zahrozit jeho králi v centru. I přes to byla objektivně výhoda v partii až do 27. tahu na straně domácího borce. Aktivní hrou jsem ale nakonec vyprovokoval soupeře k chybě, po které následoval rychlý konec. Dlužno dodat, že soupeř se už dostával do časové tísně. Takže šťastný bod a snížení na 2:3. Při pohledu na zbývající partie jsme mohli být velmi optimističtí, co se týče celkového výsledku. Tomáš stále vypadal spíš na výhru a špatně na tom nebyli ani Honza s Andonem. Pak se ale asi objevily skvrny na slunci, nebo co, protože postupně všichni tři vyrobili hrubé (v tenisu by řekli "nevynucené") chyby a své partie prohráli.
Takže konečný výsledek 6:2 pro domácí je vzhledem k průběhům partií pro nás dost krutý. Nezbývá, než pogratulovat soupeři a o body připravit někoho jiného:-)
Naopak velmi potěšili mladíci z družstva C, kteří dokázali remizovat s papírově rovněž silnějším soupeřem Sokol Tábor D. Úplně první vážnou partii kariéry sehrál Vojta Icha a hned vítězně. Remízu uhrál Prokop Nestával na čtvrté desce. Největší ocenění ale asi zaslouží výhra Vojty Popeláka nad svým o dost silnějším soupeřem na třetí šachovnici.
Výsledky najdete přes odkaz v záložce "Soutěže družstev/2013/2014.
24.11.2013 21:25:35
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one