Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Ve 2. divizi prohra v Kaplici

(3.11.2013 - Ladislav Sýkora, aktualizováno 4.11.2013)
V Kaplici se nám bohužel nepodařilo navázat na předchozí vítězství doma se Soběslaví, přestože jsme nastoupili téměř v základní sestavě. Chyběl pouze Jarda Hejl. Ovšem i domácím chyběl pouze jeden člen základu. Papírově byli mírnými favority domácí, kteří měli ratingovou převahu na posledních pěti šachovnicích. My jsme byli naopak mírnými papírovými favority na prvních třech deskách. Bohužel všechny partie skončily podle papírových předpokladů.
Nejrychleji skončil partie na páté šachovnici, kde Franta ztratil hned po zahájení pěšce bez jakékoliv kompenzace a partie se mu brzy zhroutila. Po necelé hodině jsme tak prohrávali 0:1. Na ostatních šachovnicích se ale hrálo podstatně déle. Kromě poslední šachovnice, kde David ztratil figuru, a předposlední, kde byl Martin chudší o kvalitu, nevypadaly naše šance špatně. Jako druhý tuším skončil svou partii David, když soupeř proměnil převahu figury v celý bod. Krátce nato ale dotáhla svou krásně vedenou partii do vítězného konce Jana. Jana, čelící soupeři Najdorfem, odvrátila všechny potenciální hrozby precizní hrou a sama naopak jasnými a logickými tahy zatlačila soupeře do výrazné defenzívy, ze které nebylo úniku. Sníženo na 1:2. Pak skončily v rychlém sledu čtyři partie, bohužel s výsledkem 3:1 pro domácí, což už znamenalo jejich vedení 5:2 a naši prohru. Nešťastné byly porážky Honzy a Martina. Honza – sice v mírně horším postavení, ale zdaleka ne prohraném – úplně přehlédl jednotahový mat. Martin, který v Caro-Cannu stál po většinu partie dost špatně, získal po jedné z mála chyb soupeře zajímavou možnost remizovat pochodem e-pěšce až do dámy. Ztrátu kvality dokonce proměnil v dočasnou převahu figury. Bohužel ale poslední tah, který zajišťoval rovinu, nenašel. Soupeř, který hrál koncovku velmi dobře, našel cestu k výhře postupem pěšce c, kterému mohl Martin zabránit v proměně do dámy jen materiálními a pozičními ztrátami. Velmi zajímavá partie! Tomáš na šesté desce, hrající proti Pircově obraně, neudržel svého postouplého pěšce a po jeho ztrátě jej soupeř přetlačil i pozičně. Mně se podařilo proti anglické postoupit pěšcem e až na e4, kde mi jej soupeř nechal stát a dost si tak znepříjemnil vlastní pozici. Partie nicméně byla stále spíše vyrovnaná až do 22. tahu, kdy mi soupeř slabším tahem dovolil vyvinout tlak na dámském křídle, kterému nakonec podlehl. Zajímavé bylo, že zmíněný pěšec e4, nakonec prošel až na d2 a pomohl uplést matovou síť. Nejdéle hrál Slávek, který se proti francouzské dostal do silného tlaku. Soupeř obětoval pěšce, aby rozehrál své špatně postavené figury. Podcenil ale Slávkovy spojené volné pěšce na královském křídle, které po výměně těžkých figur i přes nestejné střelce nešlo ubránit.
Na db.chess.cz už jsou doplněny všechny výsledky, takže tabulka začíná být objektivní....
04.11.2013 20:25:06
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one