Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Víkendové prohry v divizích

(7.11.2022 - Ladislav Sýkora)
O víkendu nastoupila obě naše družstva k utkáním druhého kola. Z obou jsme odešli poraženi. Zatímco ve 3. divizi by remíza, či výhra mládežnického družstva byly překvapením, tak prohra áčka s Chvalšinami nejtěsnějším rozdílem 3,5:4,5 mrzí.
Sestavu jsme nakonec dali přes počáteční problémy solidní. A je opravdu škoda, že po mé rychlé výhře už zhruba po hodině hry se nikomu nepodařilo dotáhnout slibné pozice k výhře. Zde bych použil fotbalovou terminologii: nejspíš nám chyběl tah na branku. Je pravda, že některé partie vypadaly v průběhu silně remízově a někde jsme nejspíš i měli štěstí. Na druhé straně jsem několik partií viděl velmi optimisticky a asi jsem nebyl sám. Určitě se mi líbily pozice Ondry Fucimana, Lukáše Píchy a špatně nevypadala ani partie Vojty Hejla. Pouze pozice Honzy Pávka mi přišla dost brzy stísněná a po ztrátě pěšce už tak trochu připrohraná. Ve Svěšnikovovi s černými už v zahájení "zakufroval" a přišel o pěšce na d6. Ve stísněné pozici pak ještě ztratil kvalitu a bylo prakticky po hře. Mezitím byly dány za remízy tři partie na 1., 3. a 5. desce, kde to na nějakou výhodu nevypadalo. Rozhodovalo se tedy v partiích, kde měli naši mladíci bílé. A dlužno říci, že to také bylo po většinu času poznat. Lukášovi se za cenu pěšce povedlo "vyvléct" soupeřova krále před obranu na g6. Pak se ale spokojil s dobráním pěšce zpět za pomoci šachu a přehlédl velmi razantní útok s mnoha taktickými hrozbami na dosti osamoceného a nešťastně postaveného krále soupeře. Škoda, partie pak spěla jen do remízy. Vojta Hejl velmi sympaticky vedl koncovku se spoustou pěšců a třemi lehkými figurami na obou stranách. Bohužel si vybral slabší chvilku zrovna v okamžiku, když měl možnost nenápadným posunutím krajního pěšce zavřít a ukořistit soupeři figuru. Viděl to sice ihned potom, ale už bylo pozdě, takže opět remíza. Největší drásání nervů skýtala partie Ondry Fucimana. Už po pár tazích jsem měl za to, že má partii nejspíš vyhranou, když beztrestně při opačných rošádách došel pěšcem h až na pole h5 a jeho útok na rošádu soupeře vypadal opravdu hrozivě. Potom mi střídavě připadalo, že se mu útok zaseknul a soupeř se z nejhoršího dostal, aby za chvíli to bylo zase naprosto vyhrané. Bohužel Ondra nenacházel v pravou chvíli ty razantní "demoliční" tahy. Trochu nešťastnou konečnou výměnou figur se dostal do asi remízové koncovky, kde ale už tahal za trochu kratší konec. Bylo asi obtížné za šachovnicí spočítat, že musí hrát na remízu a své si určitě řekla nastupující časová tíseň. V té ale byli oba soupeři. Po oboustranných několika chybách udělal Ondra tu poslední a bylo nejen po partii, ale i po utkání. Když to shrnu, tak asi nelze nikomu nic vyčíst, protože až na zahájení Honzy Pávka to byly solidně hrané partie a i Honza pak dělal, co mohl (určitě by ale neuškodilo toho Svěšnikova ještě trochu dostudovat - myslím, že to je velmi dobré zahájení za černého).
Při vší smůle tu ale vidím jedno pozitivum: Naši mladí borci umí solidně a energicky rozehrávat partie, soupeře dokáží takticky "rozebrat" a když se jim podaří nabrat trochu více sebedůvěry, tak věřím, že ty "vyhrané" pozice budou dotahovat do vítězných konců. Je to na dobré cestě, tak vytrvat. Na nás "starých matadorech" pak je, abychom je podporovali a svými partiemi jim občas předvedli, jak se to dělá:-).
Šachu zdar!
07.11.2022 21:16:19
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one