Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Cenná výhra v Táboře

(2.2.2013 - Ladislav Sýkora)
Důležitou výhru vybojovalo v Táboře družstvo B s místním Šachklubem A. Je to mládežnický, ale ambiciózní celek, který dle mého na 2. divizi má. Ale prozatím mají dost smůlu, když většinu svých zápasů prohráli nejtěsnějším rozdílem - zrovna jako dnes s námi.
To, že domácí nejsou na utkání jen do počtu, nam ukázali hned zkraje, když soupeř na osmé šachovnici nachytal Michala na zahájení a velmi rychle jej rozstřílel razantním útokem. Za nějakou chvíli to bylo 0:2, když Mikuláš po dobrém zahájení získal čistého pěšce navíc a zbývalo jen v jednoduché pozici zahrát několik přesných tahů, což se ale nestalo. Naopak po první nepřesnosti náš borec znervózněl a nakonec partii prohrál. Nu co naplat - je potřeba trénovat trpělivost a výsledky se dostaví...
Po dvou hodinách to s námi tedy navypadalo nijak růžově, což viděl Slávek takto:
"Po dvou hodinách hry jsem si byl téměř jistý, že prohrajeme. Nejdříve zdechnul na poslední šachovnici Michal Dvořák. Viděl jsem pouze závěrečnou fázi a to už bílý král čelil několika soupeřovým figurám. Následně jsme odevzdali i předposlední šachovnici. Já stál trochu lépe (měl jsem dvojci střelců a právě jsem čistil střed od pěšců), Láďa měl tak rovinu, Vláďa stal troche hůř (měl sice střelce proti jezdci, ale nedařilo se mu jej uvést do hry), Honza měl slibný útok a u Franty Samců to byla rovina. Následně můj soupeř přehlédl kombinaci a stálo ho to kvalitu, na Láďovu pozici bych si nevsadil, Vláďa stál stále trochu hůř, Honza přetavil útok ve figuru za dva pěšce, ale pozice byla rovná, a Franta minul cestu k výhře a řekl bych, že stál trochu hůř. Tomáš na šesté šachovnici stál již jednoznačně na výhru."
Naštěstí se pak karta začala obracet. Na šesté šachovnici Tomáš razantním útokem přehrál svou sooupeřku. Dlužno ale říct, že mu k tomu vydatně pomohla, když si "dobrovolně" zazdila černopolného střelce a ve stísněné pozici nenalézala nejlepší tahy. Tedy 1:2. Někdy ve stejnou chvíli přinutil ke kapitulaci svého soupeře Slávek a srovnal na 2:2. Honza se nakonec dohodl se soupeřem na remíze, neboť nebyla vidět cesta, jak využít střelce proti dvěma pěšcům. Pěšci totiž byli spojeni a volní, takže hrozilo jejich "rozběhnutí" do dámy.
Zbývaly tedy poslední tři partie. Můj soupeř zahrál skandinávskou s 2)...,Jf6, což je zahájení, se kterým nemívám problémy. Zdálo se mi, že soupeř se dobrovolně hrne do poněkud stísněné pozice, ale pak mne překvapil vynucenou výměnou dam, se kterou jsem - poctivě přiznávám - vůbec nepočítal. Tady jsem ztratil skoro dvacet minut zvažováním co s tím, ale nic lepšího, než přistoupit na výměnu jsem nenašel. Když jsem ale zevrubně zhodnotil pozici, tak soupeř sice dosáhnul roztržení mých pěšců na dámském křídle, ale jinak zůstal stát pořád stísněně s kompletně nevyvinutým dámským křídlem. Mně navíc zůstala dvojice střelců. Ale protože se mi zdálo, že nejsem úplně ve formě, když jsem vůbec neviděl tu vynucenou výměnu dam, tak jsem pro jistotu nabídl remízu, abych to úplně nezvoral. Soupeř ji naštěstí pro mne po poradě s kapitánem nevzal. Tím mne nabudil k ofenzivní hře, která spočívala v tlaku na jeho dámské křídlo, které zůstalo nevyvinuté, dokud nebylo rozhodnuto. Pro tento účel jsem dokonce hned zkraje obětoval postouplého pěšce na e5. Vývin soupeřova střelce a věže pak už byl jen za cenu ztráty figury, po čemž soupeř ihned vzdal. Dostali jsme se tedy do vedení 3,5:2,5. Franta pak sice v koncovce nejrpve lehce zakufroval, ale soupeřka toho nevyužila a Franta nakonec přetavil pěšcovou převahu ve vítězství. Vláďa byl sice pod neustálým tlakem vlivem nerozehraného střelce a dokonce ztratil pěšce, ale soupeř musel také dávat pozor, aby nepřetáhnul strunu, protože ve hře byly pořád dvě věže a dvě lehké figury na každé straně. V jednu chvíli po časové kontrole se mi dokonce zdálo, že Vláďův soupeř tu strunu přepálil, když tahem Va5 postavil věž do velmi nepříjemné vazby, ale možná jsem to špatně viděl a Jc4 nic neřešilo... Vláďa zahrál jiný tah a po výměnách figur soupeř uplatnil pěšce navíc k vítězství. Takže 4,5:3,5 a může se trošku slavit:-)
20.06.2013 21:55:04
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one