Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Drtivá výhra na Silonu

(17.3.2013 - Ladislav Sýkora)
Až nečekaně jednostranný průběh měl zápas předposledního kola našeho áčka v Sezimově ústí s místním Silonem. Už před zápasem domácí naříkali, že hrají kompletně bez hostů a ukázalo se, že to bylo oprávněné. Ač jsme i my nastoupili bez prvních tří na soupisce, byli jsme papírovými favority na většině šachovnic a bylo to znát.
Už po hodině a půl, když jsem obcházel stoly, to vypadalo na čtyřech šachovnicích výrazně lépe pro hosty a na těch ostatních nadějně - opět pro hosty. Výrazně lépe stáli Jana na 2. desce, Slávek na třetí, Franta na sedmé a Tomáš na osmé šachovnici. Všichni měli buď výraznou prostorovou převahu, nebo pěšce navíc. Já měl ve střelcové hře zajímavou a komplikovanou pozici. Soupeř sice nestál nějak zvlášť špatně, ale zůstal mu slabý pěšec na d6, zatímco já jsem ovládal klíčové pole d5. Po dvou hodinách můj soupeř - už ve stísněné pozici - zazmatkoval a nabídnul mi matový útok, který šlo odvrátit jen za cenu nejméně jedné figury. To už si nenechal ukázat - 0:1. Do čtvrthodiny kapitulovali soupeři Janě na 2. a Slávkovi na 3. desce - vcelku podle očekávání. Soupeř Jany se v pasívně hraném Ben-Oni vůbec k ničemu nedostal, postupně byl zatlačován do stále horších pozic, až to prasklo. Rovněž Slávek svého soupeře (hrála se španělská) zatlačil do defenzívy, ale budiž řečeno, že ten mu to dost usnadnil několika nepřesnými tahy v zahájení. Při vynucené kombinační výměně jezdců si nechal soupeř roztrhat pěšce kolem krále a velmi záhy na toto oslabení doplatil. 0:3. Nedlouho poté využil Tomáš na 8. desce nepřesně vedené koncovky soupeře k zisku už druhého pěšce a jednoho z nich protlačil bez problémů do dámy. 0:4! Takový úvod jsme opravdu nečekali. Po třech hodinách bylo prakticky dobojováno, když se Jarda dohodl na 1. desce na dělbě bodu se soupeřem, ač opticky stál o něco lépe. Nebylo ale jasné, kudy se na zabetonovaného soupeře dostat. Po necelých třech hodinách tak bylo 0,5:4,5 pro hosty a čekalo se jen, zda a kolik ještě domácí uhrají. Když jsem odjížděl s první částí výpravy domů, tak Franta měl blízko k vítězství vzhledem k převaze pěšců. Vláďa měl velmi nadějný tlak na postavení soupeřova krále, když si soupeř nechal figurky zatlačit daleko od svého monarchy, odkud jen stěží mohli přijít na pomoc. Nadějně vypadala i pozice Milanova, ač tam byl materiál dosud vyrovnaný. Rozdíl byl jen v aktivitě věží. Věž jeho soupeře byla v tom okamžiku přikována na poli f1. Krátce po příjezdu domů jsem obdržel telefonát, že i druhá část výpravy je již na cestě, když všichni své partie dotáhli do vítězného konce. Takže konečný výsledek 0,5:7,5 pro nás a mohlo se jít rozebírat partie do Lucie! Nutno dodat, že Slávek - jako správný kapitán - nás i tak vypeskoval za některé nepříliš vydařené tahy, ale nepřeháněl to:-)
Tato vysoká výhra nás posunula do klidnějších vod středu tabulky, odkud nás už pohled na sestupové pozice nemusí příliš znervózňovat.
20.06.2013 22:02:31
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one