Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Přijatelná prohra s favoritem 1. divize

(28.1.2013 - Ladislav Sýkora, aktualizováno 5.2.2013)
V sedmém kole 1. divize družstev jsme hostili doma Strakonice "A", které jsou asi největším favoritem na vítězství a postup do ligy. My jsme jsme nastoupili bez čtyř papírově nejsilnějších, a přestože soupeři chyběli také čtyři hráči základní sestavy, nastoupili v mnohem silnější sestavě. Na všech šachovnicích měli hosté převahu zhruba 100 až 200 ELO bodů a na posledních deskách ještě víc. Přesto se nám nakonec podařilo uhrát lichotivý výsledek 3 : 5 při pěti prohrách a třech výhrách. Asi největší překvapení se zrodilo na první šachovnici, kde Jana nekompromisní hrou přehrála svého papírově mnohem silnějšího soupeře. Podrobnosti o zahájení nemám. Na druhé desce prohrál Slávek poměrně rychle, když se hrál pravděpodobně Marshalův útok, ale s trochu modifikovanou pozicí - bílý neměl c3, ale h3. Na třetí desce jsem zkusil proti soupeři oblíbený Cochranův gambit. Přestože soupeř nezahrál teoreticky nejsilnější pokračování, nedokázal jsem se dostat k žádnému útoku na soupeřova krále, naopak jsem sérií drobných nepřesností dovolil soupeři otupit můj tlak a vyvinout se. Dokonce jsem ještě ztratil pěšce. Přesto jsem to nevzdával a snažil jsem se neměnit figury a kalit vodu, co to šlo a spoléhat se na to, že soupeř třeba něco přehlédne. Jenže soupeř to hrál až do 25. tahu velmi dobře a ani v domácí analýze jsem nepřišel na nějaké pochybení z jeho strany. Až v 25. tahu udělal ve velmi ostré (avšak dosud jasně vyhrané) pozici slušný blundr, který mohl znamenat naprosté vyrovnání hry. Dámou sebral otráveného pěšce a já mohl jednoduchým odskokem jezdce získat vzhledem k vazbě zpět figuru. Bohužel já byl už tak unavený z neustálého vymýšlení zápletek, že jsem si toho vůbec nevšimnul. Až doma při přehrávání. Myslím, že to neviděl ani soupeř. Je to škoda, výsledek mohl být ještě lepší. Zato na 4. a 5. desce naši borci zabrali. Nejprve Milan přehrál svého soupeře ve skandinávské hře a na páté desce vyhrál bílými (v nejdéle hrané partii) Vláďa. Je dobře, že se konečně dočkal výhry, když několik posledních partií ztratil dost smolně z velmi slušně rozehraných pozic. Na posledních třech deskách už byl výkonnostní rozdíl zřejmě příliš vysoký. I tak je výsledek spíše příjemným překvapení. Jsem například docela zvědavý na nový rating Jany, až jí vyjde.
Jedna zajíímavost: můj soupeř se k partii dostavil rovněž s berlí a celou dobu dával pozor, aby si ji nspletl s mou. Nakonec ale odjel domů stejně s tou mojí, takže jsme si pak berle navzájem komplikovaně posílali. Mně ale dneska přijela vlakem, takže je vše v naprostém pořádku:)

Nově: ve fotogalerii je odkaz na spoustu pěkných fotek z utkání, které pořídil pan Soucha ze Strakonic.
20.06.2013 21:57:54
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one