Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Remíza ve 2. divizi s Kaplicemi

(17.2.2013 - Ladislav Sýkora, Miloslav Mařík, Vladimír Hochmann)
V zápase s Kaplicemi jsme chtěli navázat na dobré výkony z předchozích utkání a a do jisté míry se nám to podařilo. Škoda jen, že se nepodařilo dotáhnout k lepším výsledkům partie Jany a Martina, které podle přihlížející vypadaly dlouho lépe ve prospěch domácích. Ale takové jsou šachy.
Papírově to měl být vyrovnaný zápas, protože na prvních čtyřech šachovnicích jsme byli favority my, na dalších čtyřech hosté. Výsledek tomuu naprosto odpovídá, protože první čtyři desky jsme zvládli 3:1, zbytek naopak vyhráli stejným ppoměrem hosté.
A jak to viděli zúčastnění?
"Na první šachovnici se hrál dámský gambit. Bílý stavěl své figury proti královskému křídlu, partie skončila útokem a matem. Na druhé šachovnici se hrála f4 sicilská. Bílý obědoval pěšce a pak následovalo dlouhé přetlačování. Černý několikrát prošel kolem výhry až partie skončila remizou. Na třetí šachovnici se hrála skandinávská s ústupem dámy na d6. Bílý se snažil o aktivitu a tak postupně kompromitoval svoji pozici a několikrát prošel kolem prohry. Po přechodu do koncovky V+S proti V+S stál bílý nepatrně aktivněji, ale pozice šla zesilovat. Jednou nevšímavě prošel kolem výhry (bál jsem se kombinace, která tam nebyla). Následně převedl koncovku do vyhrané pěšcovky. Čtvrtá šachovnice skončila poměrně rychle smírem. Na páté šachovnici dal bílý pěšce za útok na krále. Danou pozici bych raději hrál za bílého. Jak došlo k prohře netuším. Když jsem poprvé přišel k šesté šachovnici, tak už byl Honza Grulo vyhraný. Martin Rozsocha stál dlouho lépe ale ne vyhraně. Asi příliš tlačil na pilu. Tomáš nezvládl útok při různých rošádách. Nedokázal rozjet pěšce na dámském křídle a tak jenom trpěl." Tolik Slávek Mařík.
A Vláďa Hochmann:
"Poměrně silná sestava Traxleru ve mně vzbuzovala očekávání, že bychom mohli utkání vyhrát. Osobně jsem chtěl podat jakýsi "reparát", po špatných mých výsledcích za "B" družstvo. To se ovšem nestalo. Hrál jsem s černými proti Janošťákovi a zvolil jsem sicilskou obranu s a6. Soupeře toto zahájení asi trochu zaskočilo, protože se k žádnému útoku nedostal a asi proto mi nabídnul již ve 13.tahu remízu. Pozici jsem vyhodnotil jako lepší pro soupeře, proto když mi byla remíza nabídnuta, tak jsem ji přijmul. Pak jsem měl dostatek času sledovat, co se děje na ostatních šachovnicích. Jako vysloveně nadějnější pozici jsem shledal u Martina Rosochy, kde jsem očekával stupňující se tlak s očekáváním, že by to mohl vyhrát. Ostatní partie byly vyrovnané. Pak došlo ke zjednodušení u partie Honzy Grula, v koncovce měli oba hráči věž a pět pěšců. Honza si počínal asi lépe a partii vyhrál. To byl velmi nadějný stav, vedli jsme 1,5 : 0,5. Další fáze utkání ukazovala, že Tomáš Tichý čelí útoku při opačně provedených rošádách. Zde jsem začal mít obavy, zda tuto situaci ustojí. Moje obavy se bohužel potvrdily, protože byl jednostranně pod tlakem on, a protiútok na soupeřova krále se nekonal. Takže Tomáš prohrál a stav utkání se srovnal na 1,5 : 1,5. Velice ostrá, dvojsečná pozice byla na šachvonici Franty Samce. Franta byl stále v útoku, ale neprorazil soupeřovu pozici a v kombinačních zápletkách prohrál. Snad nejvíce mi bylo líto Martina Rosochy. Stále na soupeře tlačil, ale neprorazil, naopak si vytvořil taktické slabiny a pak zaplatil daň z lehkomyslnosti, protože neměl dostatečně zabezpečeného krále a v podstatě se dostal do pozice "matu v rošádě" Tuto situaci musel řešit vydáním dámy, po které se mu partie zhroutila. Takže stav byl 1,5 : 3,5 pro Kaplici. Přesto jsem optimisticky prohlašoval, že vše dobře dopadne a utkání nakonec vyhrajeme. Jednoznačně vyhrál Jarda Hejl, na jehož závěr partie bylo s radostí se dívat. Sníženo byl na 2,5 : 3,5 pro Kaplici. Zbývaly poslední dvě partie. Slávek Mařík podle mne stál jasně na výhru, ale jak se ukázalo musel vydat hodně sil a mnoho času, než partii dovedl do vítězného konce. Určitě by bylo zajímavé tu koncovku probrat. )( věž a střelec + 5 pěšců proti dtto materiálu. Stav byl tedy 3,5 : 3,5. Zápas mohla teoreticky rozhodnout jen Jana Maříková. Sledoval jsem ji asi 3 hodiny. Měla pěšáka navíc a proto jsem hlásal dobrou zprávu, že partii vyhraje. Ale takto jsem to viděl pouze před přechodem do koncovky. Snažila se opravdu hodně, ale myslím si, že by tu koncovku nevyhrál ani mistr světa, prostě to nešlo vyhrát. Za její snahu musím před ní smeknout. Takže remíza Jany a také remíza 4 : 4 celého utkání. Vzhledem k nečekané porážce Martina Rosochy, kde jsem předpokládal výhru, unikla Kaplice porážce. Myslím si však, že remíza s Kaplicí není zase až tak špatným výsledkem a že i tato remíza zajišťuje slušnou pozici našeho družstva ve 2. šachové divizi letošního ročníku."
Takže koho to máme příště?!!
20.06.2013 21:58:47
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one