Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Senzace v Prachaticích!

(5.1.2013 - Ladislav Sýkora)
Husarský kousek se povedl našemu béčku v Prachaticích, když jsme deklasovali jednoho z hlavních favoritů soutěže na jeho půdě 5,5 : 2,5!
Přestože marodí Vláďa Hochmann a na poslední chvíli jsme řešili náhradu za omluvivšího se Ondru Mičku, nejeli jsme do Prachatic s úplně slabou sestavou. Nicméně domáci byli i tak favority, když nastoupili se sedmi hráči základní sestavy a byli na šesti šachovnicích papírovými favority. Takže jsme v deset zasedli zza šachovnice a začaly se dít divy!
Nejprve to zabouřilo na první šachovnici, kde se soupeř Jardy Hejla Honza Havlík pustil do kombinace s obětí materiálu, ale zřejmě se trochu přepočítal (což se mu asi nestává často) a Jarda vyšel ze zápletek s materiálem navíc. Tato partie se pak hrála ze všech nejdéle. Pak udeřil blesk z čistého nebe, když náhradník Michal Dvořák na poslední šachovnicí ve velice pěkně vedené partii (včetně ooběti pěšce za vývin figur) zcela přehrál svého soupeře, který po necelých třech hodinách vzdal zhruba tři tahy před matem! Když jsem si tu partii přehrál, tak proti němu raději francouzskou hrát nebudu. Ta partie byla hrána bez bázně a hany.
Ale to byl teprve začátek! Po chvíli se v sále ozval šum znovu, když krátce po sobě vzdali soupeři Janě Maříkové na druhé a Vojtovi Hejlovi na sedmé desce. Vojta zkusil proti soupeři odvážně volžský gambit a hrál ho opravdu oku lahodně. Soupeř Vojtu zřejmě podcenil a v ostře vedené partii se na něj snesla smršť útočných tahů, z nichž některé byly přímo záludné a vazbama se to tam jen hemžilo:-). Když bouře skončila, nedopočítal se sooupeř materiálu a vzdal. Janě zahrál soupeř budapešťský gambit, ale s tím si na ni nepřišel. Ze zahájení vyšla Jana jasně lépe postavená a výhodu neustále stupňovala. Trhala soupeři pěšce, účelnými tahy vylepšovale své figury i pěšcovou strukturu, až to prostě nevydrželo. Takže najednoou bylo 0 : 3 pro hosty! A i když pak Franta Samec prohrál na páté desce (partii jsem neviděl) začali být domácí trochu nervózní. Jejich nervozitě nejspíš vděčíme já a Honza Gutwirth za vydřenou remízu. Nejprve soupeř Honzy se ulakotil na figuru, místo aby dobral pouhého pěšce ve výrazně lepší pozici (takřka vyhrané). To se mu ale nevyplatilo, protože Honza využil nabízené příležitosti a remizoval věčným šachem. Já jsem partii rozehrál docela dobře a protože soupeř taky moc nechyboval, byla partie až do 29. tahu vyrovnaná, přestože to opticky tak možná nevypadalo. Já bohužel dneska nevyužil několika drobných nepřesností soupeře (přestože jsem ty tahy viděl - ale nějak jsem se dneska nemohl dopočítat) a v docela kruté časové tísni jsem pak nasekal několik chyb, ale abych byl objektivní, i soupeř na tom nebyl s časem nejlépe a snad proto mě nakonec nechal několika nedůslednými tahy vyklouznout z nejhoršího. S pěšcem navíc ve věžovce, ale s králem uvězněným na první řadě mu tak nezbylo, než přijmout nabízenoou remízu. Takže 2 : 4! A nejméně remíza je doma. Poslední dvě partie ale slibovaly zajímavý závěr. Na šesté desce soupeř Martina Rosochy v objektivně nejspíš remízové pozici začal tlačit na pilu, což bylo vzhledem ke stavu utkání pochopitelné. Ale jak už to bývá - tlačit příliš na pilu se nevyplácí. Ve věžovce čtyř věží vytahal své pěšce příliš dopředu a nestíhal je krýt, takže po ztrátě dvou pěšců to v beznadějné pozici vzdal. Musím ocenit, že Martin v závěru soupeři vůbec nic nedovolil a jeho pokusy o kombinace s přehledem likvidoval. No a dostáváme se konečně na první desku, kde se schylovalo asi k největšímu překvapení, protože Jarda dostal svého soupeře po výměně dam pod silný tlak a v jednu chvíli dokonce mohl partii rychle vyhrát. Ale tuto možnost přehlédnul a pak nenašel cestu, jak zužitkovat materiální převahu. Nakonec jej soupeř donutil k vrácení materiálu (dvě figury za věž), takže mu ve věžovce zůstal jen pěšec navíc, kterého neměl šanci protlačit. Dlužno dodat, že se Jardovi povážlivě začal krátit čas na hodinách. No ale i tak remíza s mistrem FIDE - co bych já za to dal!
Takže konečné skóre 5,5 : 2,5 pro Veselí a může se jet slavit!
Jako kapitán musím pochválit celé družstvo za odvážnou i odpovědnou hru. Od prvního do posledního. A toho obzvláště, protože vlastně načnul soupeře a zahájil tak náš útok na domácí hradby. S takovým přístupem se nebojím o přežití ve 2. divizi. Po pravdě řečeno - docela se těším na další utkání.

Na závěr musím taky pochválit domácí za příjemné prostředí v moderním hotelu i za poskytnutí kávy a čaje z místní restaurace zdarma.
20.06.2013 21:52:51
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one