Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Těsná porážka áčka v Budějovicích

(11.11.2012 - Ladislav Sýkora)
V Českých Budějovicích nám štěstí opět nepřálo. Naopak stálo při domácích, kteří po vyrovnaném průběhu se štěstím vyhráli na osmé desce a tím i celý zápas.
Zápas to byl od počátku vyrovnaný a dopadnout mohl všelijak. Nejprve po cca dvou hodinách přijal nabídku remízy na druhé desce Aleš Růžička. Hrál se "drak" a pozice nevypadala na nějakou zjevnou výhodu některého z hráčů. Potom přehlédl figuru můj soupeř, který už ale stál hůř poté, co ve střelcové hře (varianta Urusovův gambit) nezužitkoval aktivitu svých figur ani ke srovnání pěšců. Drobnými nepřesnostmi ztrácel postupně aktivitu a výsledkem byl zdravý volný a krytý pěšec navíc bez zjevné kompenzace. Ale bez oné ztráty figury bych musel převahu dokazovat ještě nějakou chvíli navíc.
Pak bohužel kapituloval Vláďa Hochmann, který nezvolil nejšťastnější postup v zahájení, kdy se mu nepodařilo po celou partii zapojit do hry černopolného střelce a tím i věž. Takže bylo 1,5:1,5 a pokračovalo se dál. Na třetí desce soupeř opět nabízel remízu, která byla Janou Maříkovou rovněž přijata. Byla to věžovka při stejném materiálu, ale zdálo se mi, že Jana přeci jen stála trošinku líp. Nicméně to mohl být jen můj dojem a věžovky jsou často tak jako tak remízové. Takže stále nerozhodně 2:2. Na první desce pak podle očekávání slavil vítězství Štěpán Papáček, který se v zavřené sicilské zorientoval lépe v množství nabízejících se komplikovaných variant. Útočné snahy bílého byly zažehnány a s materiálem navíc si už Štěpán vítězství pohlídal. Jedinou nejistotou bylo, zda bez úhony přežije časovou tíseň, do které lehce spěl: 3:2. Velmi nejasnou pozici měl dlouho Slávek Mařík. Když se pozice nakonec trochu vyjasnila, měl Slávek pěšce navíc, ale soupeř měl jistou kompenzaci v aktivitě svých figur a dvojici střelců. Nabídnutou remízu po časové kontrole pak Slávek přijal. Stav byl tedy velmi nadějný - 3,5:2,5. Na posledních dvou šachovnicích to vypadalo, že minimálně půl bodu máme v kapse, protože Franta po přechodných pootížích, kdy měl soupeř až o dva pěšce víc, pohrozil matovými útoky a nejenže získal pěšce zpět, ale ve vzniklé koncovce s dámou a věží stál aktivněji. Pozice Honzy Gutwirtha naopak byla poněkud horší vzhledem k izolovanému pěšci, na který soupeř vyvíjel intenzivní tlak dvojicí věží a jezdcem. Poté ale přišla nečekaná rána, když se Franta po 39. tahu soupeře déle zamyslel a spadnul mu praporek. Na Frantovu obranu ale nutno poznamenat, že hrál s nohou v sádře a oproti ostatním musel vydat spoustu času na přesuny na toaletu a do kuřáckého prostoru. No prostě smůla! Honza nakonec tlak soupeře neustál a před nevyhnutelnou ztrátou materiálu vzdal. Takže místo potvrzení nadějného vývoje přišla nejtěsnější porážka 3,5:4,5. Ale takové už jsou šachy.

Jen telegraficky: mladíci den předem prohráli vcelku očekávaně se silně favorizovanou domácí Jiskrou Třeboň 0:5. Tentokrát nezopakoval překvapivý výsledek ani Aleš Papáček na poslední desce. Ale každá partie s dobrým soupeřem je pro hráče, který se hodlá zlepšovat a učit k nezaplacení.
20.06.2013 21:49:28
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one