Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí

Traxlerův memoriál - výsledky a jiné

(2.6.2013 - Ladislav Sýkora)
V sobotu 1.6.2013 se uskutečnil již 6. ročník memoriálu pátera Karla Traxlera. Turnaj byl za rekordní účasti 46 hráčů hrán jako každoročně rapid tempem 25 minut bez přídavku a v 1. kole s úvodním postavením po 4. tahu černého v ostré variantě hry dvou jezdců v obraně - Traxlerově útoku (4)…; Sc5!?).
Na úvod turnaje pozdravil všechny účastníky starosta města Veselí nad Lužnicí, které převzalo nad turnajem záštitu – pan mgr. Jaromír Novák.
Turnaje se vedle hráčů z jihočeského kraje zúčastnilo opět i několik hráčů z Prahy a středočeského kraje. Organizátory potěšila hojná účast šachistů z partnerského města Veselí nad Moravou, kteří se turnaje účastnili již podruhé, tentokrát v šesti lidech.
Samotný turnaj proběhl bez problémů a věříme, že ke spokojenosti všech.
Vítězem se stal systémem start – cíl zkušený hráč a trenér mládeže Alois Bartoš ze Sokola Tábor. Jako osmý nasazený vypálil rybník všem favoritům včetně dvou mistrů FIDE a svým soupeřům povolil jen jedinou remízu až v posledním kole v partii proti druhému v celkovém pořadí FM Adolfu Lacinovi z TJ ČZ Strakonice. Ten – jako obhájce prvenství z loňska – rovněž neprohrál žádnou partii, ale dvě remízy navíc jej odsunuly na druhé místo. Třetí skončil Josef Navrátil z TJ ŠK Veselí nad Moravou, který zároveň bral cenu pro nejlepšího hráče kategorie S60. Výprava z partnerského Veselí tedy ani tentokrát neodjížděla s prázdnou. Boj o třetí místo byl dramatický. 5 bodů získalo celkem pět hráčů a o celkovém pořadí rozhodovalo až pomocné hodnocení. O pořadí na 4. a 5. místě muselo dokonce rozhodnout až třetí pomocné hodnocení SB, které měl o půl bodu lepší Marián Krbúšik z TJ SILON Sezimovo Ústí, než Oldřich Popelka z TJ Slovan Jindřichův Hradec.
Z dalších vyhlášených kategorií bral cenu pro nejlepšího hráče do ELO 1600 Filip Steinbauer z QCC České Budějovice a cenu pro nejlepšího hráče do 16 let Jan Miesbauer ze ŠACHklubu Písek.
Nejlepším z deseti domácích hráčů se stal překvapivě František Samec, který se 4,5 body vyskočil na 11. příčku a oproti nasazení si polepšil o 20 míst! Získal tak cenu pro nejlepšího hráče do ELO 1900. Závěr turnaje naopak nevyšel druhému z ŠK Veselí nad Lužnicí Jaroslavu Hejlovi, který se až do pátého kola držel na špici s plným počtem bodů, když porazil mj. i nasazenou jedničku turnaje. Partie 5. kola s pozdějším vítězem se mu však vůbec nepovedla, a to jej zřejmě tak rozhodilo, že prohrál i poslední dvě partie. S celkovým ziskem 4 bodů tak skončil až na 13. místě. Náš dosavadní host – nejvýše nasazený FM Štěpán Papáček z SK LISA, o.s. skončil tentokrát bez medaile na 8. místě.
Nejmladším účastníkem byl sedmiletý David Hák ze Sokola Tábor (svěřenec aktuálního vítěze). Tentokrát proti mnohem zkušenějším soupeřům ještě neuspěl, ale předváděl pěknou hru a zejména výhra nad Filipem Steinbauerem jej může těšit.
Pár statistických zajímavostí pro příznivce traxlerova (proti)útoku. Z 23 zahajovacích partií bylo 14x zahájeno tahem 5. Sxf7 a bílí dosáhli 8 vítězství oproti 6 porážkám. 8x bylo zahájeno tahem 5. Jxf7 se skóre 3 : 5, opět bez remízy. Jedenkrát bylo zvoleno zahájení 5. 0-0 a výsledkem byla rovněž jediná remíza úvodního kola. Naprostá většina favoritů se na toto zahájení zřejmě dobře připravovala, protože pouze jedenkrát byl v 1. kole poražen výše nasazený hráč a jednou byla uhrána remíza.

Organizátoři děkují Městu Veselí nad Lužnicí za poskytnutí záštity a finančního příspěvku na turnaj. Dále děkují za finanční, či věcné dary do cenového fondu turnaje společnostem MADETA a.s., FONTEA a.s., GRENA a.s., RM Gastro s.r.o. a paní Boženě Polákové (Obchod ve mlýně) a za přípravu hracího sálu pracovníkům KD ve Veselí nad Lužnicí.
Kamarádům z oddílů Spartak Soběslav, SILON Sezimovo Ústí a Sokol Tábor děkujeme za zapůjčení šachového materiálu a konečně veselskému kronikáři ing. Václavu Jelínkovi za pořízení snímků ze zahájení turnaje.
Ve fotogalerii se v dohledné době objeví pár fotek z turnaje.