Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

V 1. divizi na závěr prohra s favoritem

(7.4.2013 - Ladislav Sýkora)
V posledním kole letošní sezóny 1. divize jsme hostili jednoho z velkých favoritů Šachklub Písek B. Hosté přijeli překvapivě v nejsilnější možné sestavě, když nastoupilo prvních sedm hráčů základní sestavy a na osmé desce zaskočil papírově silnější hráč s ELO přs 2000!
Překvapivě píši proto, že už vlastně ani Písku o moc nešlo. I kdyby klopýtli strakoničtí - jejich jediní soupeři v boji o 1. místo - tak Písek B stejně nechtěl postupovat do 2. ligy, protože jejich áčko se v lize zachránilo a dvě družstva do 2. ligy stavět dle vlastních slov nechtěli. Ale asi je motivovalo vyhrát 1. divizi - ostatně koho ne?.
My jsme naopak nastoupili pouze se čtyřmi hráči základní sestavy a na posledních deskách s mladíky, jejichž soupeři měli ELO vyšší o 500 a více bodů. Víceméně vyrovnané byly papírově jen první čtyři šachovnice.
Překvapení se nekonalo a hosté si po zásluze odnesli výhru 5,5 : 2,5.
Nejprve prohrál Franta na šesté desce. Partie skončila tak rychle, že jsem vůbec nezaregistroval její průběh. Je pravda, že Franta letošní sezónu dost promarodil, takže zaslouží dík za to, že obětavě nastupoval, i když nebyl často fit. Zhruba po dvou hodinách vzdal svou partii také Vojta, který krátce po zahájení ztratil (nebo oobětoval?) figuru za dva pěšce. Opticky to ale vypadalo, že ani ty dva pěšce neudrží. Vojta se snažil o taktické zápletky, ale po smršti výměn nakonec zůstal bez celé věže a v beznadějné pozici vzdal. V obou případech to byly prohry s hráči 2000+, takže nijak překvapivé. Na první šachovnici pak prohrál Honza partii, která zpočátku vypadala vyrovnaně. I jemu patří dík, protože opět nastoupil po noční. Naopak velmi nadějně vypadala pro nás osmá šachovnice, kde Tomáš vašel ze zahájení velmi slušně proti nepoměrně silnějšímu soupeři. Ten jej zřejmě silně podcenil, protože poměrně záhy obětoval střelce za dva pěšce. Jenže se ukázalo, že za to nemá vůbec žádnou kompenzaci a naopak mu vázla figurová souhra. Zkoušel kalit vodu, ale Tomáš hrál s přehledem a všechny soupeřovy hrozby bez problémů odvrátil. Soupeři nakonec nebyli nic platní dva spojení voní pěšci, kteří neměli šanci dojít do dámy. Pokoušel se ještě kombinačně o zpětné dobytí figury, ale Tomáš viděl dál a vynutil si zisk už celé věže, takže soupeř vzdal. Skvělý výkon Tomáše, který tak zdramatizoval dosavadní jednoznačný průběh utkání! Já jsem se po soupeřově netradičním zahájení 1.d3 nepřiliš dobře zorientoval v pozici a dostal jsem se do slušné časové tísně. Po pravdě jsem stál po zahájení dost bídně, ale soupeř mi dal šanci, když mi kombinačně dovolil dobýt pěšce e4 z jeho hrozivého středu. Pak se pozice oboustranně zamotala a do časové tísně se dostal i můj soupeř. Oba jsme udělali několik nepřesných tahů. Já jsem na nepřesnosti bohužel "vyhrál" a navíc jsem přidal hrubku, když jsem skoro vlezl do matu, ze kterého jsem se mohl vyhrabat jen za cenu ztráty materiálu. Moje prohra už byla rozhodující pro zápas, protože zhruba ve stejnou chvíli dal za remízu svou partii Slávek na třetí desce s mladým Honzou Misbauerem, když objektivně stál s pěšcem méně hůře. Na páté šachovnici se dlouho tahala naprosto remízová pozice, když Vláďův soupeř odmítnul několik nabídek na remízu. Vláďa s jezdcem nastavěl své pěšce na pole opačné barvy proti soupeřově střelci. Když už soupeři zbývalo méně, než deset minut na hodinách, tak konečně remízu přijal. Pak se už čekalo jen na výsledek z druhé šachovnice, kde Jana opět zcela přehrála svého soupeře, ale pak několikarát přešla kolem vítězných pokračování a nakonec dovolila soupeři kombinačně věčný šach. Jak to, že tak vyhranou partii Jana nakonec nevyhrála, se divil po partii i soupeř. Ale není každý den posvícení a Jana už toho letos vyhrála ažaž. Takže výsledek nakonec jasný, ale s danou sestavou docela přijatelný.
Za zmínku ještě stojí, že soupeři přijeli dokonce v deseti(!) a chvíli jsme měli přítomného devátého hráče i my, když na chvíli zavítal do hracího sálu i Štěpán Papáček.
01.12.2013 14:15:30
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one