Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Ve 2. divizi opět po boji prohra

(23.3.2013 - Ladislav Sýkora)
Ve 2. divizi jsme doma hostili sestupem akutně ohrožený celek QCC Č. Budějovice C. Favorité jsme nebyli, protože jsme nastoupili oslabeni vzhledem ke zdravotním potížím některých hráčů základní sestavy a zaskakovat museli mladí náhradníci.
Zejména na zadních šachovnicích byli hosté papírově lepší, na předních deskách jsme naopak byli favorizovaní my. Zápas měl dramatický průběh a výsledek nebyl jasný až do poslední partie.
Nejprve nezvládnul začátek partie Mikuláš na poslední šachovnici, když si nechal dát dámu do smrtelné vazby. Po půlhodině 0:1. Po další půlhodině to vypadalo velmi nadějně na 5. desce, kde se Martin probil figurami do týla dámského křídla a ještě k tomu ukořistil pěšce. Naopak velmi podezřele stál Tomáš na 6. desce, kterému soupeř naháněl dámu a z nějakého důvodu neměl vyvinuté královské křídlo a rošáda byla v nedohlednu. Stísněně stál Vláďa na 4. šachovnici. Na ostatních šachovnicích to vypadalo vyrovnaně, nebo dokonce lépe pro domácí. Zhruba po hodině a půl už neudržel pozici Tomáš, kterému se partie bez rošády skutečně moc nepovedla. Bohužel Martinovi se nepodařilo dotáhnout nadějnou pozici k vítězství. Soupeři se podařilo vyrobit hrozbu postupu pěšce do dámy, takže Martin místo vlastních útočných snah musel bránit poslední řadu a víc, než remíza z toho nakonec nebyla. Takže 0,5:2,5. Pak se začaly načítat bodíky i nám, když na 1. šachovnici letos suverénní Jana opět nedala šanci svému silnému soupeři. Partii jsem neviděl, ale podle Jany zahrál soupeř asi v šestnáctém tahu tah, který teorie označuje za špatný a zbytek byl otázkou techniky. Jak prosté... Mně soupeřka dosti ulehčila práci, když v sicilské zahrála hned v zahájení několik pasivních tahů a když po d6, e6, a6 zahrála i g6, tak už se partie začala hrát skoro sama. Soupeřka zůstala bez rošády a hasila jen nejhorší hrozby na královském křídle. Partii jsem bez problému dotlačil k zisku celého bodu, i když jsem asi dvakrát přehlédl rychlejší cestu k výhře. Po dvou hodinách bylo tedy srovnáno na 2,5:2,5 a hrálo se dál. Velmi statečně se pral s pozicí mladý František na sedmé šachovnici, který se snažil zajímavě útočit na královském křídle a přestože nakonec hrál bez kvality, pozice opticky nedovolila soupeři žádný protiútok a hráči se posléze dohodli na remíze. Pro Františka fantastický úspěch se soupeřem o cca 400 ELO bodů silnějším! Za stavu 3:3 zbývaly poslední dvě partie. Vláďa už stál nějakou chvíli velmi špatně a bylo jen otázkou času, kdy poziční a nakonec i materiální převahu soupeř zužitkuje. K tomu už nedošlo, protože Vláďovi spadnul praporek tah před kontrolou. Na druhé desce to naopak dlouho vypadalo nadějně pro Slávka. Bohužel nám dnes štěstí nepřálo. Slávek v lepší pozici vsadil na kombinaci, kterou ale nedopočítal a před hrozbou matu se mohl zachránit jen odevzdáním rozhodujícího materiálu, takže byl nucen vzdát partii. Byla to opravdu smůla, protože kdyby zahrál před onou kombinací zajišťující tah dámou na f5, tak by se asi soupeř pořádně zapotil s obranou, pokud by nějakou solidní našel... Ale o tom jsou taky šachy. Prohra 3:5 přiblížila našeho soupeře na jediný zápasový bod za nás, takže v posledním kole ve Strakonicích bude o co hrát.
01.12.2013 14:13:44
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one