Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Vydřená remíza v Táboře

(10.2.2013 - Ladislav Sýkora, Miloslav Mařík, Jana Maříková)
Velmi dramatický průběh mělo naše dnešní utkání s dosud druhým celkem soutěže Sokolem Tábor C na jeho půdě. Úvod zápasu nám vůbec nevyšel. Když jsem se tak po hodině zápasu prošel po hrací místnosti, tak to vypadalo tak na 6 : 2 pro domácí, a to jsem ještě optimisticky započítal mou partii jako vítěznou. Jarda na 1. desce ztrácel figuru, dokonce i Jana na 2. desce stála podezřele. Slávek na 3. šachovnici měl odhadem opticky horší pozici při soupeřově útoku na jeho rošádu, na páté desce se na Vláďu valil prudký útok na krále, na šesté desce to vypadalo také lehce lépe pro Honzova soupeře, na sedmé šachovnici se Franta nechal nachytat v zahájení a ztrácel rovněž figuru, no a na poslední desce vyžíral soupeř dámou Tomášovi pěšce na královském křídle při podezřelém postavení krále. Je pravda, že domácí byli papírově lehkým favoritem, ale takovýto začátek jsme asi nikdo nečekali.
V mém případě naštěstí soupeř, hrající černými, nezvolil v mém oblíbeném Cochranově gambitu nejlepší pokračování (přestože se prý na mne připravoval). Prý jsem ho zmátl pokračováním, které považoval v přípravě za tak slabé, že se na něj vůbec nepřipravoval. Už od devátého tahu začala mít pozice bílého jasně navrch, a když jsem dobral soupeři již čtvrtého pěšce za obětovanou figuru při pokračujícím útoku na soupeřova exponovaného krále, šlo již jen o to, neudělat chybu, která by vrátila soupeře do hry. To se nakonec povedlo.
Nejprve se ale začaly plnit obavy z podezřelých pozic některých našich borců. Nejprve Franta s Jardou podle předpokladu neustáli své pozice s figurou méně. Pak krátce po sobě skončily partie Honzy a Tomáše. Honza bohužel rovněž prohrál – tuto partii jsem moc neviděl, naopak k mému překvapení Tomáš vyšel z klání se svým soupeřem vítězně. Jak se při rozboru ukázalo, pan Procházka je prostě romantický útočník a své partie vede tak ostře a dvojsečně, že remíza by se dostavila jen nějakým omylem. Při honbě na soupeřova krále přehlédnul matové hrozby a dokázal jim pak zabránit jen za cenu ztráty materiálu. Takže zhruba po dvou hodinách to bylo 1 : 3. V té době se už hroutila pozice i Vláďovi, který ještě nějakou chvíli odolával, než nakonec podlehnul. Až po utkání jsem se dozvěděl, že Vláďa i Honza nastoupili do utkání zdravotně indisponovaní, protože nechtěli na poslední chvíli činit problémy se sestavou. Pánové – díky! Poté odjelo jedno auto domů a dovedu si představit, že v autě veselo asi nebylo. No ale pak přišly naše chvíle. Jana se se sice z podezřelého postavení na začátku vymotala a dokonce vyzískala pěšce. Ale to vše za cenu zaostání ve vývinu. I přes soupeřův nepříjemný tlak se jí nakonec podařilo udělat rošádu. V okamžiku, kdy byla pozice asi úplně vyrovnaná, udělal soupeř nepochopitelnou chybu, po které ztratil věž a po několika tazích vzdal pár tahů před matem. Pak v beznadějné pozici kapituloval můj soupeř. Takže 3 : 4 a zbývala Slávkova partie. Tam se ukázalo, že soupeřovy hrozby útoku na královském křídle byly příliš optimistické. Slávek vše suše odvrátil, a i když přehlídnul soupeřovu minelu a nedobral nabídnutého jezdce na h6, pozice po výměně dam už byla jasně lepší. Soupeř pak musel obětovat kvalitu, aby zachránil zatoulaného jezdce a to už Slávek nepustil. Takže konec dobrý – všechno dobré – 4 : 4.
Ale abychom neusnuli na vavřínech – Soběslav vyhrála nad Bechyní a bodově se na nás dotáhla, takže pořád ještě nejsme z neklidných sestupových vod venku. Příští utkání nesmíme v žádném případě podcenit!
20.06.2013 21:58:21
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one