Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Zázrak se ve Strakonicích nekonal

(20.4.2013 - Ladislav Sýkora)
V posledním zápase letošního ročníku 2. divize jsme prhráli ve Strakonicích s místním céčkem poměrně jednoznačně 2:6. Vzhledem k postavení družstev v tabulce i papírové výkonnosti zejména na zadních šachovnicích odpovídá výsledek realitě. Protože zároveň náš největší konkurent v boji o záchranu QCC ČB C v posledním kole vyhrál, spadli jsme na sestupovou desátou pozici. Jak to ale bude se sestupovýmí pozicemi ve skutečnosti zatím není jisté, protože pro další sezónu uvažovala STK o rozšíření 2. divize na dvě skupiny. Pokud se tak stane, pak nejspíš nebude sestupovat nikdo. Pokud ne, tak naopak jsou sestupem ohroženi i budějovičtí, protože z 1. divize sestupují 3 celky místo dvou.
Dnešní utkání - v rozporu s názvem článku - tak trochu malý zázrak je, a to v tom, že jsme odjeli v plném počtu. Ještě ve čtvrtek jsem neměl pohromadě ani polovinu sestavy. Tímto děkuji všem, kteří už měli jiné "jarní" plány a obětavě je změnili. Nakonec nebyla sestava až tak špatná a zejména na předních šachovnicích se dal očekávat vyrovnaný boj.
Stručně k průběhu utkání. Moc jsem z partií ostatních neviděl, protože jsem musel řešit nepříjemné problémy na vlastní šachovnici, ale zaregistroval jsem toto. Nejprve se dostal na páté desce do potíží Franta, kterému se letos kvůli zdravotním problémům příliš nedaří. Ve složité situaci přehlédl taktický obrat soupeře a ztratil dámu. Po dvou hodinách to tedy bylo 0:1. Když jsem obešel všechny šachovnice, tak dosti podezřele stál Vojta, kterému po hromadných výměnách nakonec zbyla věž proti dvěma figurám. Nelíbila se mi také moc Tomášova pozice, i když materiálně to bylo zatím vyrovnané, ale souhra figur dost vázla. Na ostatních šachovnicích - s výjimkou mé - to vypadalo víceméně vyrovnaně. Já se po docela slušně rozehraném zahájení v zavřené sicilské rozhodl, že zaútočím na dámském křídle a trochu jsem to přepísknul s výletem dámy na b2. Soupeř mě dost zmáčknul a já - i když jsem se snažil kalit vodu - jsem byl nakonec rád, že jsem vyváznul jen se ztrátou kvality. Objektivně jsem už ale kolem 30. tahu stál spíš na prohru. Mezitím zčistajasna prohrál svou partii Slávek, který ještě chvíli předtím stál opticky velmi dobře, což po partii zmínil i jeho soupeř. Zřejmě Slávek přehlédl nějaký taktický obrat. Aby tomu nebyl konec, tak na poslední desce Michal - který také stál chvíli předtím spíše na výhru - udělal hrubou chybu, ztratil figuru a s ní i partii. Poté dala za remízu svou partii Jana na první šachovnici. Podle jejích slov se jí dnes nedařilo nic kloudného vymyslet na soupeřovu hru. To byla opravdu nepovedená půlhodinka. Hodinu předtím bych u zmíněných tří partií vsázel na zisk minimálně 2,5 bodů. Tomáš na sedmé desce nakonec skutečně "dojel" na nesehranost svých figur a když mu to začalo hořet na více místech byl nucen kapitulovat. Takže 0,5:4,5 a hrálo se již jen o skóre. Kupodivu dlouho se držel Vojta, který srdnatě bránil pozici s věží proti dvěma jezdcům. Nakonec pozici ale neubránil a začalo to vypadat na pěkný debakl. Já jsem se nakonec s vydatnou "pomocí" soupeře vymanil z prohrané pozice a zahrozil jsem věčným šachem. Soupeř, který najednou viděl, že se výhra vzdaluje, pokračoval v nepřesnostech, které se mi podařilo dokonale zužitkovat. Pod hrozbou matu musel soupeř vrátit získaný materiál a pěšce navrch. Toho pěšce jsem nakonec nasměřoval do dámy. Tedy 1,5:5,5 a zbyvala Vláďova partie. Ten se na 4. desce dostal do zajímavé pozice, kdy ač s kvalitou méně stál dokonce jednu chvíli asi na výhru. Ale zřejmě nechtěl riskovat a držel totálně ucpanou pozici ještě asi hodinu poté, co jsem s první výpravou už odjel nazpět. Nakonec tedy soupeř remízu vzal. Podle průběhu bylo utkání vyrovnanější, než napovídá celkový výsledek, ale o tom jsou šachy.
I když jsme nakonec skončili na sestupové desáté příčce, myslím, že jsme v letošní sezóně nebyli ve 2. divizi jen do počtu a spoustu soupeřů jsme řádně potrápili. A to i přesto, že v mnoha zápasech jsme nastupovali s množstvím náhradníků, když někteří "tahouni" mužstva byli pacovně, či studijně zaneprázdněni a jiní zase trpěli zdravotními problémy. Může nás těšit, že se několikrát blýskli hezkými partiemi naši mladíci (například v Prachaticích) a do slušné formy se dostávají naše třeboňské posily. Až nám trochu doroste mládež z kroužku při DDM, tak se možná dočkáme i mnohem veselejších výsledků.
Šachu zdar!
01.12.2013 14:19:17
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one