Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Krajské finále jednotlivců skončilo

(8.5.2013 - Ladislav Sýkora, aktualizováno 12.5.2013)
Vyhlášením vítězů a postupujících na mistrovství Čech skončilo v neděli 12.5. finále krajského přeboru mládeže, konané v Českých Budějovicích.
Pětidenní turnaj se konal opět v pěkných prostorách ISŠ stavební. Organizačně nelze pořadatelům prakticky nic vytknout, přestože se objevovaly hlasy, že je turnaj zbytečně natažený do pěti dnů a čas na partii u mladších kategorií příliš dlouhý. Já si to nemyslím a souhlasím s pořadatelem, že je vhodnější děti zvykat na tempo hry a dobu turnaje obvyklou na turnajích vyšší úrovně, ať už republikové, nebo vyšší.
Oproti předchozím kvalifikačním turnajům byla konkurence ve finále mnohem kvalitnější, protože někteří silnější hráči již měli finále zajištěno předem a kvalifikací se neúčastnili, anebo jen v omezené míře. Přesto šance na dobré umístění pro některé účastníky z Veselí byla poměrně slušná vzhledem k předchozím výkonům v kvalifikacích. Ukázalo se však, že zkušenosti z delších turnajů, hraných navíc nezkráceným tempem, našim nadějím ještě přeci jen chybí. Poháry si za druhé a třetí místo z Budějovic odvezly Tereza Šímová a Lucie Horejšová v kategorii dívek. Ale protože byla Tereza v oslabeném startovním poli nasazena jako jednička, a i Lucka patřila k favoritkám, tak jsme podobný (a možná ještě trošičku lepší) výsledek očekávali. Rozhodně ale děvčata nezklamala a pro příští sezónu by jim slušelo startovat trvale ve společné kategorii s chlapci.
Další želízka jsme měli v ohni v kategoriích HD12, HD14 a HD16. Dá se říci, že nikdo vyloženě ve výsledku nezklamal, ale taky nikdo výsledkově nevyletěl nahoru. Nejlépe se nakonec umístili v kategorii HD12 Vojta Popelák a Ondřej Fuciman na 7. resp. 8. příčce. Oproti startovnímu nasazení je to mírný postup vzhůru. Ostatní včetně Františka Lišky v HD14 zůstali víceméně na svých startovních pozicích. Františkovi scházel v několika partiích pověstný krůček k lepšímu výsledku, ale to k šachům patří. Remíza s druhým nasazeným Filipem Steinbauerem jej ale určitě může těšit. Většině našich dětí se příliš nepovedl vstup do turnaje. Po třech kolech byli někteří bez bodu, nebo jen s půlkou. Dobrým finišem ale postoupili na místa, která jim sluší. František například vybojoval v posledních čtyřech kolech 3 body a Prokop Nestával dokonce 3,5, i když jeden bod byl za volný los.
Nejtěžší skupinu měl Mikuláš Pecl v HD16, jehož soupeři byli vesměs ratingově lépe postaveni. Podle papírových předpokladů se všemi prohrál, i když některé partie vypadaly nadějně. Vzhledem k síle soupeřů ale nemůže být výsledek zklamáním a Mikuláš získal další cenné zkušenosti z kvalitního turnaje.
Tentokrát tedy – i přes rekordní účast osmi dětí z ŠK Veselí ve finále - nevybojoval nikdo postup na MČ (děvčata mají na MČ volný přístup automaticky), ale děti si již dříve „osladily“ sezónu dvojím postupem na MČR družstev (jedno čeká v půlce června), takže hodnocení sezóny bude i tak příznivé.
Poděkování zaslouží rodiče, kteří se obětavě střídali v dopravě dětí na turnaj.
12.05.2013 19:10:15
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one