Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Mladší žáci z 1. ZŠ Veselí na MČR nezklamali

(22.3.2013 - Ladislav Sýkora)
Družstvo mladších žáků z 1. ZŠ Veselí nad Lužnicí se na právě skončeném Mistrovství ČR školních družstev ve Vyškově na Moravě umístili po slušném výkonu na 19. místě.
V poměrně vyrovnaném startovním poli jsme se coby nováček a 17. nasazený celek na MČR rozhodně neztratili. Děti bojovali jak lvi a z devíti vzájemných zápasů 4 vyhráli a jeden zremizovali. Do konečného součtu se však tyto údaje nepromítli, protože soutěž je hraná tzv. olympijským systémem, kde o pořadí rozhoduje konečný součet získaných bodů z jednotlivých partií. S trochou štěstí se tak děti mohly umístit i mnohem výš, protože soutěž byla ohromně vyrovnaná a každý půlbod v konečném součtu znamenal posun o několik míst výše. Pro zajímavost uvedu, že družstvo gymnázia PORG z Prahy, které bylo před posledním kolem až za námi, se závěrečnou výhrou v poměru 4:0 katapultovalo až na nečekanou 8. příčku. Pokud by se totéž podařilo nám, tak jsme na 8. místě skončili my! Děti ale v posledním kole vyhrály "jen" 2,5:1,5 a to stačilo jen na 19. pozici.
Důležité ale je, že si děti okusily atmosféru na MČR včetně státní hymny na zahájení a ukončení a získaly další šachové zkušenosti. Některé partie se jim povedly, v jiných se zase naopak mohly poučit z umění soupeře i vlastních chyb (nejlepší škola).
Krátce k průběhu. V prvním kole narazily děti na čtvrtý nasazený tým a pozdější stříbrné medailisty z Frýdku - místku. Umění soupeřů a nováčkovská daň znamenala prohru 0:4. Tato porážka je možná trochu rozhodila, takže ve druhém kole prohrály 1:3 s přijatelnějším, i když papírově opět silnějším soupeřem. Pak se ale zvedli a dvě další kola vyhráli 4:0 a 3:1! Rázem tak srovnali zisk bodů na polovinu z možných. A to posledně jmenovaná výhra byla nad papírově silnějším týmem - již zmíněným gymnáziem PORG Praha. Pak ještě následovala remíza 2:2 s dalším papírově silnějším soupeřem a mohlo se jít na večeři a odpočívat.
Druhý den jsme bohužel hned v prvním kole narazili opět na velmi silný tým - nasazenou pětku z Hlinska. Tam byla opět znát převaha zejména na zadních šachovnicích, i když děti statečně bojovaly a dlouho to vypadalo velmi nejasně. Vojta Popelák obětoval v Evansově gambitu postupně tři pěšce za velmi zajímavý útok, který ale soupeř nakonec odrazil a materiál pak chyběl. Ale soupeř si určitě oddechnul, že to má za sebou. Lucka zase ve vyrovnané pozici prohrála jen proto, že podcenila postup soupeřova volného pěšce. Nakonec jsme uhráli jen půlbod zásluhou Františka, což nás v olympijském systému odsunulo v pořadí níž. Ze zbývajících tří kol jsme ale vytěžili dvě výhry a jen jednu těsnou porážku. Škoda několika nevyužitých "mečbolů" v posledních dvou kolech, umístění mohlo být výrazně lepší. Za předvedený výkon zaslouží celé družstvo uznání včetně Lucky, která sice prohrála všech pět partií, ale předváděla pěkné a vyrovnané partie, až na to zakončení, kde ji vždy kousek chyběl k lepšímu výsledku. Měla také trochu smůlu, protože v průměru měla silnější soupeře, než Vojta Icha a dokonce i než Prokop.

Později dodám odkazy na foto z turnaje.
23.03.2013 07:25:53
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one