Pokud máte jakékoliv konstruktivní připomínky k obsahu těchto stránek, kontaktujte správce na adrese: fija.chessman@centrum.cz
Vítejte na stránkách šachového klubu Veselí nad Lužnicí
Image.jpg

Proběhl krajský přebor družstev starších žáků

(17.5.2014 - Ladislav Sýkora)
V budově knihovny Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dnes proběhl krajský přebor družstev starších žáků (mladších dorostenců). Hrálo se nejen o titul přeborníka, ale i o postup do 1. ligy mladšího dorostu. Soutěže se neúčastnila družstva Šachklubu Tábor a QCC České Budějovice, která již účast v 1. lize mají a posilovat nechtějí. Do KP se tak nahlásila pouze dvě družstva - naše a ŠO Hraničář Horní Stropnice.
Favoritem bylo družstvo ze Stropnice, které před KP posílilo hromadným přestupem hráčů z celku Slávia České Budějovice. Naše družstvo tvořili pouze dva starší žáci, zbytek byl doplněn mladšími žáky. Stropničtí papírovou převahu nakonec uplatnili a v miniturnaji dosáhli dvou výher, které jim zajistily titul krajského přeborníka a postup do ligy.
1. utkání bylo poměrně brzy rozhodnuto, když se do značných potíží dostal nejprve Mikuláš Pecl a poté i František Liška. Oba své partie rychle prohráli. Ostatní partie vypadaly zkraje dost vyrovnaně, ale soupeři nakonec využili zaváhání našich hráčů k získání velkého náskoku. Prokop Nestával doplatil na nešťastné postavení své dámy a Vojta Popelák zase umožnil své soupeřce vyvinout silný tlak hrozbou postupu volného pěšce do dámy. Nejnadějnější pozici měl překvapivě Ondra Fuciman na 1. šachovnici, který dostal dokonce šanci postoupit pěšcem až do dámy, ovšem Ondra nevyhodnotil situaci nejlíp a šanci propásl. Partii nakonec prohrál. Čestný bod uhrála na poslední desce Lucka Horejšová, která v dámské koncovce zle zatápěla svému soupeři. Ten se ale nenechal vyprovokovat k chybě a byla z toho zasloužená remíza. Prohra 0,5 : 5,5 už prakticky při síle obou družstev rozhodla klání, ale podle rozpisu musela být sehrána odveta. Tam už jsme byli úspěšnější, když Františkův a Lucky soupeři se dostali do značné časové tísně a nakonec prohráli na čas. Františkova sicilská obrana byla velmi pohledná a Lucka ukázala, že nemá ze soupeře žádný respekt. Využila lepšího postavení svých figur k zatlačení soupeře do defenzívy, a přestože už v jednu chvíli měla sama na hodinách pouhou sekundu, nezaváhala. Zajímavá pozice se objevila v partii Mikuláše, když soupeř zahrál Evansův gambit a v zahájení dal tuším až tři pěšce za figuru. Mikuláš si nevšimnul možnosti protáhnout svého pěšce z c3 na c2 se silnými protiútokem na dámském křídle. Pozice byla tak nepřehledná, že se ani při analýze po partii nedalo určit, kdo měl vlastně v této pozici větší šance. Stejně, jako zbylí tři hráči pak svou partii prohrál.
Je nutno objektivně přiznat, že soupeř byl celkově mnohem lepší a liga mu bude slušet líp. Naši ještě musí chvíli sbírat zkušenosti a pokusit o postup třeba za rok.
Ve fotogalerii najdete odkaz na několik fotek z turnaje.
17.05.2014 16:56:51
jan.fialamail
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one